LIST OTWARTY:
Od lat przyznajemy, jako środowisko, Nagrody Fryderyków i każdy z nas podpisuje się pod nimi imieniem i nazwiskiem.
W 15-tym roku istnienia z żalem konstatujemy iż prestiż oraz wartość zarówno artystyczna jak i marketingowa Fryderyków nie spełnia oczekiwań naszego środowiska .
Niebywale ważnym elementem tych oczekiwań jest Gala Fryderyków.
Obserwując jej realizację, szczególnie w ciągu ostatnich trzech lat, z przykrością zauważamy że charakter realizacji Gali (scenariusz, realizacja, scenografia, prowadzenie itd.) w żaden sposób nie wyraża tego, czego od niej oczekujemy, a miejsce Gali uniemożliwia nadanie jej charakteru prestiżowego wydarzenia promującego Artystów i ich Muzykę.
Ale Gala to nie wszystko. Bo Fryderyki przyznajemy od 1995 roku.
Dlaczego więc jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją?
Dlaczego niektórzy nasi Artyści , nawet odbierając Fryderyka, stawiają „cudzysłów” nad wartością tej najważniejszej Nagrody?
Zastanawiając się nad przyczynami upadku znaczenia Fryderyków można przyjąć dwie wersje:
Pierwsza – tak się po prostu stało, że w Muzyce tworzonej przez Artystów 38-o milionowego kraju nie ma nic ciekawego od kilkunastu lat i po prostu tak jest.
Tę wersję – czyli braku tworzonej w Polsce Muzyki – odrzucamy jako niegodną tego co wiemy, widzimy i słyszymy.
Druga – że odpowiada za ten upadek polityka radykalnej i upodlającej Sztukę komercjalizacji zarówno mediów, w tym publicznych (z głównym wskazaniem na radio), jak i wytwórni fonograficznych („łatwiej sprzedawać zagraniczne sprawdzone licencje niż ryzykować w rodzimą produkcję”).
Trzeba więc jak najszybciej zmienić istniejący stan rzeczy.
Bo Fryderyki to nie tylko miłe towarzyskie spotkanie i bankiet raz w roku.
To Nagrody dla Artystów tworzących Kulturę Narodową..
Z Dużych Liter i na Serio.
To Wydarzenie i Drogowskaz.
To Klasa i Szacunek.
To prawdziwe Nagrody dla Najlepszych.
Czas więc na radykalne zmiany w strukturze i sposobie działania Akademii Fonograficznej i na zmiany w realizacji Gali ich wręczania.
Dlatego też zwracamy się do ZPAV-u (jako właściciela Fryderyków i decydenta) o podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych działań, których efektem będzie zmiana istniejącego stanu rzeczy.
W Polsce jest wielu znakomitych Artystów i wiele młodych Talentów. Mają oni bardzo często zablokowaną drogę rozwoju twórczego. Należy tę niezasłużoną sytuację radykalnie zmienić. A Nagrody Fryderyków to jeden z jej elementów.
Walter Chełstowski
Julita Janicka
Korneliusz Pacuda
Wiesław Pieregorulka
Paweł Walczak
Maciej Werk