Donatan obiecywał: „Nie wygramy”. Sprawdziło się, nie wygraliśmy. I biorąc pod uwagę fakt, że na Eurowizji liczą się sympatie narodowe, a nie jakość piosenek (co niestety widać i słychać), zajęliśmy miejsce na miarę naszych możliwości albo może nawet trochę lepsze. Można dywagować, czy sobotnie wypowiedzi Donatana pod adresem Conchity Wurst zmieniłyby tę sytuację, ale chyba nie, w końcu europejskie media niespecjalnie podchwyciły ten temat.
59 konkurs Eurowizji wygrała kontrowersyjna Conchita Wurst z Austrii (290 punktów), Polacy zakończyli rywalizację na 14 miejscu gromadząc 62 punkty. To czwarty najlepszy wynik Polaków w historii.
Po 10 punktów przyznali nam Włosi i Niemcy, za to nie dostaliśmy nic od Anglików i Irlandczyków. Widać Polonia nie zmobilizowała się tak bardzo jak byśmy tego chcieli.
Poniżej kilka spostrzeżeń dotyczących tegorocznej edycji oraz wyniki konkursu.
{Diil}
Conchita Wurst wygrywa 59 konkurs Eurowizji. Europejczycy pokazują, że są gigantami tolerancji, zapominając przy tym, że w konkursie piosenki mimo wszystko fajnie byłoby zagłosować na piosenkę. A na tym polu reprezentantka Austrii niestety nie miała wiele do zaoferowania. Inna sprawa, że znalezienie dobrej piosenki na Eurowizji nie jest łatwe. Conchita zdobyła 290 punktów, dla porównania plasujący się na ostatnim miejscu Francuzi zaledwie dwa. Nic dziwnego, w końcu śpiewali o wąsach, a w tym roku w modzie zdecydowanie była broda. Muzyczny poziom konkursu genialnie podsumował Hirek Wrona: „Moje serce zawsze mówiło mi: zajmuj się MUZYKĄ amerykańską”. Wypowiedź pochodzi z prywatnego facebookowego profilu dziennikarza, ale ma status „publiczny”, dlatego pozwoliłem sobie zacytować.
14 miejsce powinno cieszyć, w historii naszych eurowizyjnych występów tylko Edyta Górniak (2 miejsce w 1994 roku), Anna Maria Jopek (10 miejsce w 1997) i Ich Troje (7 miejsce w 2003) poradzili sobie lepiej. Ostatnie lata to pasmo porażek – na siedem prób w ostatnich latach do finałów dostała się wyłącznie Isis Gee (dzika karta), reszta odpadała w przedbiegach, dlatego w 2012 i 2013 TVP zdecydowała się nie wysyłać delegacji. Z drugiej strony trudno mówić o sukcesie, bowiem Polska wysłała zdecydowanie najpopularniejszych aktualnie wykonawców w Polsce, którzy przegrali z artystami grającymi w swoich krajach często trzecioplanowe role. Oczywiście nie musi to świadczyć o poziomie naszej muzyki, bo w tej dziedzinie Donatan i Cleo wypadli bardzo dobrze na tle większości przeciwników, niemniej powód do rozmyślań jest.
Żeby nie było – ogląda się Eurowizję naprawdę dobrze. Wizualizacje, światła, praca kamer – wszystko na najwyższym poziomie. Gdyby wyłączyć dźwięk, można się faktycznie delektować. Kto wie – może właśnie w taki sposób Europejczycy oglądają konkurs i nie słysząc żadnej z piosenek przyznają swoje punkty „krewnym i znajomym Królika”, czyli najczęściej sąsiadom.
Eurowizja od lat jest polityczna i tak już chyba zostanie. Jest też do bólu przewidywalna. Stąd kuriozalne wyniki – 12 punktów dla śmieszno-strasznego Białorusina Teo od Rosjan i analogicznie najwyższa nota dla przezroczystych sióstr Tołmaczowych od Białorusinów. I stąd wyniesienie na piedestał artystki, która wyróżnia się wyłącznie wyglądem, a nie twórczością.
Szczerze imponuje mi Artur Orzech, dziennikarz związany na co dzień z radiową Trójką, ale też etatowy komentator Konkursów Piosenki Eurowizji (tak brzmi pełna nazwa imprezy) na antenie TVP. Pan Artur nie dość, że autentycznie wczuwa się w swoją rolę (naprawdę podziwiam), to jeszcze od pierwszego pojawienia się na wizji Conchity Wurst (czwartkowy półfinał), mówił, że to jedna z dwóch faworytek tegorocznych zmagań. Wytypował idealnie, co jest kolejnym potwierdzeniem tezy o przewidywalności festiwalu.
{sklep-cgm}
Wyniki:
1. Austria – 290
2. Holandia – 238
3. Szwecja – 218
4. Armenia – 174
5. Węgry – 143
6. Ukraina – 113
7. Rosja – 89
8. Norwegia – 88
9. Dania – 74
10. Hiszpania – 74
11. Finlandia – 72
Rumunia – 72
13. Szwajcaria – 64
14. Polska – 62
15. Islandia – 58
16. Białoruś – 43
17. Wielka Brytania – 40
18. Niemcy – 39
19. Czarnogóra – 37
20. Grecja – 35
21. Włochy – 33
Azerbejdżan – 33
23. Malta – 32
24. San Marino – 14
25. Słowenia – 9
26. Francja – 2