Do grupy artystów z obszaru niemieckojęzycznego dołącza także Sohn, zmęczony Londyńczyk, który przeniósł się do Wiednia i tam rozpoczął karierę muzyczną, zaskakując odbiorców w 2012 roku Ep-ką zatytułowaną The Wheel, zawierająca trzy melancholijne utwory, które zostały określone przez krytyków mianem sadwave. Łącząc ciepłe brzmienia syntezatorów i rytmy z automatu perkusyjnego, Sohn tworzy muzykę idealnie dopasowaną do własnych popisów wokalnych i opowiadania o przygnębiających fragmentach życia w wielkim mieście. Porównywany z Jamesem Blakiem, pojawi się w Polsce po raz pierwszy, przywożąc premierowy materiał przygotowywany na debiutancki album, który powinien ukazać się w tym roku w zasłużonej wytwórni 4AD.
Nasz kolejny gość również pochodzi z Niemiec i możecie go pamiętać jako podporę doskonałego duetu Wighnomy Brothers, tworzonego wraz z Sörenem Bodnerem. Ich wspólna kariera trwała prawie dwanaście lat, zaprowadziła obu muzyków na najważniejsze klubowe i festiwalowe sceny na całym świecie, przyniosła im też olbrzymie uznanie wśród fanów deep house, który to gatunek muzyczny w ich wykonaniu wzbogacony został o elementy jazzu, soulu i funka. Drogi muzyków rozeszły się w 2009, a już chwilę później Robag Wruhme rozpoczął solową karierę, która jak na razie zaowocowała dwoma doskonale przyjętymi płytami – Wuppdeckmischampflow i Thora Vukk – oraz remiksami między innymi takich gwiazd jak Modeselektor. Jego solowe dokonania, to wypadkowa fascynacji mrocznym ambientem połączonym z typowo klubowymi przebojami tanecznymi oraz elementami field recordingu. Katowicki koncert będzie pierwszym występem tego artysty na Śląsku.
Po następnego artystę wybraliśmy się do Szwajcarii. Mowa o dyrektorze artystycznym Electron Festival, Jeromie Soudan, podporze kultowej formacji Art Zoyd i twórcy projektu Mimetic, z którym przyjedzie na nasz tegoroczny festiwal. Klasycznie wykształcony muzyk jest obecny na scenie od ponad piętnastu lat, w tym czasie produkował albumy, tworzył nagradzaną muzykę do przedstawień tanecznych i teatralnych, pisał ścieżki dźwiękowe do takich klasycznych filmów jak Metropolis czy Człowiek z Kamerą oraz grywał na perkusji w industrialowej grupie Von Magnet. Jako Mimetic działa od 1998 roku, nagrał pod tym pseudonimem co najmniej 15 albumów dla różnych niezależnych wytwórni europejskich i pokazał się jako artysta, dla którego w muzyce nie ma żadnych granic. Od hip-hopu do grime, od rave do IDM, od tanecznych hymnów do industrialowego ataku ścianą dźwięków – podczas jego koncertów wszystko łączy się ze wszystkim, tworząc niepowtarzalne, porywające show, uzupełnione zazwyczaj doskonałymi wizualami.
Fascynujące widowiska to również specjalność grupy Ocet – szalonego i zamaskowanego post-jazzowego tria stawiającego na czysty improwizowany żywioł, w którym pomysły znane chociażby z płyt Jamesa Blake’a czy BADBADNOTGOOD, zyskują niesamowite aranżacje, rozpisane na laptopy, elektronikę i jazzowe instrumenty, a wirtuozerska perfekcja wszystkich muzyków idzie ręka w rękę z upodobaniem do ciągłego zaskakiwania odbiorców. Balansująca na styku różnych gatunków muzycznych stylistyka grupy nie pozwala na ich łatwe zaszufladkowanie, a ich koncerty to nieustająca gra z oczekiwaniami publiczności i szaleńcza ekspresja rozpisana na instrumenty akustyczne i elektronikę. Kim są i skąd pochodzą? Nie wiemy. Co potrafią? Rozpalić każda publiczność.
Jak zwykle nie zapominamy też o najciekawszych przedstawicielach polskiej muzyki ostatnich lat, a wśród zaproszonych gości pojawi się także Niwea – jedno z największych zaskoczeń w polskiej muzyce ostatnich lat, doskonały duet złożony z Dawida Szczęsnego i Wojciecha Bąkowskiego, którzy łącząc nową falę z brutalną liryką tekstów nadali muzyce tanecznej niepokojący i apokaliptyczny wymiar. Minimalistyczny klimat ich występów, kamienne twarze obu wykonawców, teksty opisujące XXI-wieczne rozterki i zaskakujący antyprzebój Miły młody człowiek sprawiły, że nie bez przyczyny uznaje się Niweę za jeden z najważniejszych polskich zespołów ostatniej dekady, twórców konsekwentnie stojących obok głównych nurtów tanecznej elektroniki i potrafiących jej nadać mocno osobisty, przejmujący wymiar.
Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 22-25.08.2013 – Katowice | Nowa Siedziba Muzeum Śląskiego
2 Dniowe Karnety (23-24.08.2013):
150 zł
Camping
Lokalizacja: Dolina Trzech Stawów / ul. Lotnisko / Katowice
– pelne zaplecze sanitarne
– punkt gastronomiczny
– w pobliżu pola namiotowego centrum handlowe
– wypożyczalnia rowerów
– punkt umożliwiający doładowanie telefonów komórkowych
Ceny:
w dniach: 23-24.08 – 20zł
w dniach: 22-25.08 – 40zł
Więcej informacji na: www.festiwalnowamuzyka.pl