3 września na stołecznej ulicy Próżnej, w ramach cyklu „Pamięć Kamienic”, z niecodziennym repertuarem, wystąpi zespół Zakopower. Oprócz swojego stałego repertuaru, zespół zaprezentuje kilka utworów żydowskich, w nowych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na Festiwal. Jak mówi wokalista zespołu, Sebastian Karpiel – Bułecka: ” Już od pierwszej chwili, kiedy usłyszeliśmy propozycje pieśni żydowskich, przypadły nam one do gustu. Przy wyborze piosenek staraliśmy się by były to standardy muzyki żydowskiej, ale zwracaliśmy również uwagę na to, by można je było zaaranżować na nasz zespół, a nie jest to łatwe, bo na scenie mamy 9 osób i aż 12 instrumentów.” Karpiel – Bułecka przekonuje, jak wiele elementów wspólnych ma muzyka żydowska z muzyka góralską : „Nasza twórczość czerpie inspiracje z muzyki ludowej. Za taką ludową, folkową muzykę można też uznać muzykę żydowską, czy klezmerską, które mają wspólny mianownik. Muzyka żydowska to muzyka akustyczna, my co prawda gramy na skrzypcach i basach, ale wspieramy się również gitarą elektryczną, basową, nawet elektronicznymi brzmieniami i to jest jedyna różnica.”
Zakopower to obecnie najbardziej znany zespół w Polsce, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą „Music Hal” wydaną w maju 2005 roku. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody m.in. przemysłu muzycznego Fryderyk, nagrodę Jury w Koncercie Premier na 42‘ Festiwalu Piosenki Opole 2005, zwycięstwo na festiwalu Top Trendy 2005 i nominację do nagród MTV Europe Music Awards. Podsumowaniem bardzo udanego sezonu koncertowego 2008, podczas którego zespół zagrał ponad 100 koncertów, jest DVD „Zakopower Koncertowo”, wydane w kwietniu 2009.
Kolejną gwiazdą VI Festiwalu Kultury Żydowskiej będzie ceniony skrzypek Nigel Kennedy, który wystąpi 2 września o godzinie 20:30 w Kościele Wszystkich Świętych przy Pl. Grzybowskim, że stowarzyszeniem zespołu Kroke. W zaprezentowanym podczas Festiwalu projekcie East Meets East usłyszymy zestaw porywających melodii pochodzących z różnych tradycji, w tym m.in. melodie bałkańskie, żydowskie oraz cygańskie.
Organizatorom wydarzenia udało się również zaprosić wybitnego, amerykańskiego pianistę jazzowego, Matta Herskowitza, którego koncert odbędzie się 3 września w Teatrze Żydowskim. Muzyk zyskał popularność i uznanie krytyki dzięki występowi na nominowanej do nagrody Grammy ścieżce dźwiękowej filmu Trio z Belville. Podczas Festiwalu „Warszawa Singera” artysta zaprezentuje projekt „Matt Herskowitz plays Gershwin”.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Warszawie trwa od 29 sierpnia do 6 września. Szczegółowy plan festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwalsingera.pl