W Belgii wszczęto śledztwo karne wobec dwóch izraelskich żołnierzy, którzy zostali zatrzymani podczas festiwalu Tomorrowland. Mężczyźni są podejrzewani o udział w zbrodniach wojennych popełnionych w Strefie Gazy. To pierwszy przypadek, gdy europejskie służby formalnie zatrzymały izraelskich wojskowych w tej sprawie.
Fundacja Hind Rajab składa skargę prawną
Za rozpoczęciem postępowania stoi Fundacja Hind Rajab z siedzibą w Brukseli. Organizacja ta specjalizuje się w dokumentowaniu łamania praw człowieka oraz zbrodni przeciwko ludzkości wobec ludności palestyńskiej. Fundacja złożyła oficjalną skargę prawną, wskazując na domniemany udział żołnierzy w działaniach Brygady Giwati – jednostki izraelskiej armii, oskarżanej o brutalne represje i niszczenie cywilnej infrastruktury w Gazie.
Zatrzymanie podczas festiwalu Tomorrowland
Do zatrzymania doszło w trakcie festiwalu Tomorrowland, jednego z największych wydarzeń muzyki elektronicznej na świecie. Żołnierze mieli prezentować symbole wojskowe Brygady Giwati, co natychmiast zwróciło uwagę belgijskiej policji federalnej. Według Fundacji, funkcjonariusze użyli siły podczas interwencji. Mężczyźni zostali przesłuchani i później zwolnieni.
Belgijska prokuratura potwierdza dochodzenie
Prokuratura federalna Belgii oficjalnie potwierdziła wszczęcie postępowania karnego w tej sprawie. Śledztwo ma ustalić, czy żołnierze brali bezpośredni udział w operacjach militarnych na terytorium Gazy, które mogły stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.
Symboliczny moment w walce o sprawiedliwość
W oficjalnym oświadczeniu Fundacja Hind Rajab zaznaczyła, że sytuacja ta może być punktem zwrotnym w globalnej walce o rozliczenie zbrodni wojennych. „Do ofiar i ocalałych w Gazie: widzimy was, słyszymy i niesiemy wasz głos o sprawiedliwość” – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Tragiczna sytuacja humanitarna w Strefie Gazy
Konflikt izraelsko-palestyński ponownie eskalował po ataku Hamasu z 7 października 2023 roku. Od tego czasu zginęło ponad 58 tysięcy osób, z czego większość to palestyńscy cywile. Strefa Gazy została niemal całkowicie zniszczona. ONZ alarmuje, że brakuje wody, żywności i leków, a pomoc humanitarna napotyka na ciągłe przeszkody.