Trwa Sopot Jazz Festival. Sprawdź program najbliższych dni

Festiwal potrwa do niedzieli.


2014.10.09

opublikował:

Trwa Sopot Jazz Festival. Sprawdź program najbliższych dni

Sopot Jazz Festival 2014 to tym razem aż pięć dni fantastycznej, oryginalnej muzyki, premierowych i zainicjowanych przez festiwal projektów oraz intrygujących twórców wielu narodowości, którzy zaprezentują się w mocno zróżnicowanych konfiguracjach – od solo aż po big band.

We wtorek prezentowaliśmy artystów występujących w Sopocie 8 i 9 października, dziś przedstawiamy kolejne dwa dni festiwalowe.

„Podczas tegorocznego święta muzyki improwizowanej spodziewać możemy się artystów z dwunastu krajów. Usłyszymy wykonawców młodych oraz legendy, poszukujących oraz poruszających się w jazzie środka, a także cztery premiery, które powstaną na specjalne zamówienie festiwalu” – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Adam Pierończyk, jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych.

10.10. piątek

John McLaughlin, Don Cherry, Joe Zawinul, Jan Garbarek, Pharoah Sanders, Dave Holland, Salif Keita, Oumu Sangare, Bill Laswell i Annie Lenox to tylko niektóre wielkie nazwiska z różnych stron muzycznego świata, które korzystały z wielkiego talentu Triloka Gurtu. Ten urodzony w Bombaju wirtuoz perkusji od lat w wyjątkowo udany sposób transplantuje elementy muzyki indyjskiej do muzyki Zachodu. Jego solowe występy to fascynująca podróż w krainę niebanalnych, mistrzowskich i egzotycznych dla nas rytmów i dźwiękowych obrazów. Miał wystąpić w Sopocie już w zeszłym roku, ale w ostatniej chwili przeszkodził mu w tym nagły pobyt w szpitalu. Cieszę się wiec, że pojawi się w tym roku w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki.

Również tam usłyszymy tego dnia trio BoZILo (na zdjęciu). Francuski saksofonista Julien Lourau, algierski perkusista Karim Ziad  oraz serbski pianista Bojan Z, to trzech mieszkających w Paryżu, wytrawnych muzyków, którzy od lat tworzą ekscytujące połączenie bałkańskiej, arabsko-berberyjskiej oraz zachodnioeuropejskiej estetyki. Nasz festiwal ma przyjemność gościć ten wspaniały zespół jako pierwszy w kraju.

Czołowy polski puzonista Grzegorz Nagórski przygotuje specjalnie na zamówienie Sopot Jazz premierowy program i przedstawi go późnym wieczorem w robiącym co roku furorę namiocie –  naszym improwizowanym klubie jazzowym przy Zatoce Sztuki. Wesprą go węgierski pianista Kalman Olah, niemiecki kontrabasista Manfred Bruendl i austriacki perkusista Klemens Marktl – iście paneuropejski kwartet błyskotliwych przedstawicieli współczesnego nurtu środka.

11.10. sobota

Dzień finałowy w Sali Kryształowej wypełnią dwie legendy muzyki jazzowej.

Mimo że nowe gwiazdy pojawiają sie na porządku dziennym, Amerykanin Greg Osby pozostaje według mnie od ponad trzydziestu lat jednym z najnowocześniej brzmiących saksofonistów na świecie. Wyróżnia go bardzo oryginalny język rytmiczny i melodyczny, który po prostu się nie starzeje. Spędzałem kiedyś wiele godzin na słuchaniu jego płyt i ćwiczeniu z nimi w tle. Cieszę się więc, że Greg Osby zagra dla sopockiej publiczności z solidnym, szwajcarskim zespołem VEIN, z którym od wielu już lat podziwiany jest na scenach naszego kontynentu.

Dwudniowy program w Sali Kryształowej rozpoczęliśmy wyjątkowym koncertem solowym i tak też zakończymy.

Mało kto z europejskich muzyków jazzowych może poszczycić się tak potężną sławą w Stanach Zjednoczonych i na świecie, jaką udało się osiągnąć czeskiej legendzie kontrabasu, Miroslavowi Vitousowi. Po wczesnej emigracji do USA już jako dwudziestodwuletni muzyk zaczął występować i nagrywać z takimi kolosami w historii jazzu jak Stan Getz, Chick Corea, Herbie Hancock, Joe Henderson, Jack De Johnette, a na popularnym zespole Weather Report, którego był współzałożycielem, kończąc. Miroslav Vitous do dziś stawiany jest przez wielu kontrabasistów za wzór maestrii w grze na tym instrumencie. Nieraz byłem świadkiem zachwytu nad jego nieskazitelną techniką oraz pięknym brzmieniem, które będziemy mogli usłyszeć podczas tego wydarzenia.

Po wielu emocjach na piętrze znów przeniesiemy się do naszego festiwalowego namiotu, by delektować się muzyką następnego premierowego projektu. Tym razem będzie to czołowy rumuński pianista Mircea Tiberian, który odsłoni przed nami urok unikatowych melodii peryferii Bukaresztu. Pomoże mu w tym polsko-rumuński kwintet w bardzo atrakcyjnym składzie – na czele z wokalistką Nadją Trohin oraz polskim trębaczem, Jerzym Małkiem.

 

Polecane