„Podczas tegorocznego święta muzyki improwizowanej spodziewać możemy się artystów z dwunastu krajów. Usłyszymy wykonawców młodych oraz legendy, poszukujących oraz poruszających się w jazzie środka, a także cztery premiery, które powstaną na specjalne zamówienie festiwalu” – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Adam Pierończyk, jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych.
08.10. środa
Zaczynamy koncertem na sopockiej scenie kameralnej Teatru Wybrzeże. Ta świetnie brzmiąca, inspirująca przestrzeń jest idealnym miejscem na koncert akustyczny. Również idealne będzie trio, które się tego dnia tam pojawi. Zwycięzca konkursu jazzowego im. Theloniusa Monka 2008, Jon Irabagon należy dziś do najbardziej aktywnych i produktywnych saksofonistów młodego pokolenia. Dowodem tego jest zespół, który stworzył z wybitnymi weteranami w swoim fachu: basistą Markiem Heliasem oraz perkusistą Barry`m Altschulem. To fascynujące i niezbyt często spotykane, gdy na scenie stają razem muzycy należący do różnych generacji i potrafiący wyrażać się tym samym językiem stylistycznym. Usłyszymy świeży, ale już teraz brzmiący jak głos nestora saksofon oraz dwóch wielce doświadczonych mędrców, którzy jednak zachowali swą młodzieńczość, otwarte umysły oraz kreatywność.
09.10. czwartek
Na festiwalach zwyczajowo stawia się na sale mogące pomieścić większą ilość słuchaczy, ale ja nie wyobrażam sobie naszego bez jednego dnia klubowego w zaprzyjaźnionym, niepowtarzalnym Spatifie.
Duet Szwajcarów Andreasa Schaerera i Lucasa Niggli (na zdjęciu) to prawdopodobnie jedna z najbardziej niekonwencjonalnych grup na świecie. Wyłącznie głos i zestaw perkusyjny, dużo improwizacji i interakcji, spontaniczne rytmy oraz elementy elektroniki pozwalają im osiągnąć coś absolutnie unikatowego i ożywczego
Czołowy niemiecki tenorzysta, Matthias Schubert operuje pięknym i potężnym brzmieniem oraz bardzo wyrazistą i różnorodną artykulacją – zawsze kojarzył mi się on z wulkanem energii. Polskie trio RGGnatomiast od lat mocno wyróżnia się na polskim rynku konsekwentnym poszukiwaniem własnej, europejskiej tożsamości oraz kojarzonych z nią środków muzycznego wyrazu. Będzie to pierwsze spotkanie tych czterech inteligentnych muzyków oraz jedna z kilku premier tegorocznego festiwalu. Osobiście postrzegam ten koncert jako produktywne zderzenie ognia z wodą, z którego, mam nadzieję, może powstać nowy, ciekawy element.
Program festiwalu:
08.10 – Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, godzina 20.0
Jon Irabagon / Mark Helias / Barry Altschul (USA)
09.10 – Spatif, godzina 20:00
Andreas Schaerer / Lucas Niggli Duo (Szwajcaria)
Matthias Schubert & RGG (Niemcy / Polska)
10.10 – Zatoka Sztuki, godzina 19.30
Trilok Gurtu Solo (Indie)
Trio BoZiLo (Serbia / Francja / Algieria)
namiot:
Grzegorz Nagórski Quartet
11.10 – Zatoka Sztuki, godzina 19.30
Sala Kryształowa:
VEIN feat. Greg Osby (Szwajcaria / USA)
Miroslav Vitous Solo (Czechy / USA)
namiot:
Mircea Tiberian Quintet feat. Nadia Trohin
12.10 – Zatoka Sztuki, godzina 16.00
Sopot Jazz Festival Big Band feat. Jan Ptaszyn Wróblewski
aranżacje i prowadzenie Aleksandra Tomaszewska