Pomagamy zrozumieć hip-hop – Paktofonika, Kaliber 44 i IGS w nowym odcinku podcastu „Od Kimona do Maty”

W ósmym odcinku Kajetan Szewczyk i Marcin Flint o Śląsku i Zagłębiu w 2000 roku


2022.09.05

opublikował:

Pomagamy zrozumieć hip-hop – Paktofonika, Kaliber 44 i IGS w nowym odcinku podcastu „Od Kimona do Maty”

Wielki sukces „Kinematografii” Paktofoniki powoduje, że dokonania śląskiej sceny znajdują się w jego cieniu. Ale na „3:44” Kalibra 44 słychać, że kariera solowa Abradaba to kwestia czasu. Kompilacja „Usta miasta kast” i producenckie „Ekspedycje” IGS-a pokazują, że Śląsk z Zagłębiem mają zaplecze kadrowe, a do tego brzmią i rapują jak nikt inny. Gościem jest raper i dziennikarz Kamil „Kamel” Migoń, który pozwala poczuć hiphopowy głód wśród kopalni i hut.

– Dzięki współpracy Audioteki i CGM, której rezultatem jest podcast „Od Kimona do Maty: historia polskiego rapu” jest szansa nadrobić stracony czas, pokleić to, co do siebie pozornie nie pasuje. Nie mamy obrazu, mamy dźwięk, ale muzyki się przecież słucha, rap kręci się wokół słowa. Mamy motywację, by zanurzyć się w muzyce schyłkowego PRL-u i spróbować zastanowić się nad tym, czy ten rap początku lat 90. był przeszczepiony, czy może jednak miał z czego wykiełkować albo przynajmniej dostał glebę, w której prosto było mu się ukorzenić. Mamy szansę prześledzić ile z Numera, członka Warszafskiego Deszczu, funkującego lekkoducha najntisów i lat zerowych, do którego nie bez kozery przylepiła się dewiza „zawsze spoko”, znalazło się u jego spadkobierców – debiutującego w latach 10. Kuby Knapa, a potem u Szczyla, jednego z najciekawszych debiutów 2021 roku. Bez eksperymentów Kazika nie byłoby Ostrego, bez Ostrego nie byłoby Maty. To znaczy tworzyliby, jednak z pewnością nie tak samo. „Od Kimona do Maty” to nie jest historia judo, to spacer od szemranych dyskotek Franka Kimono do pełnych dymu balang na wiślanych schodkach z tekstów młodego Matczaka – pisał przed tygodniem we wprowadzeniu do cyklu Marcin Flint.

Nowe odcinki podcastu będą się pojawiały w piątki o 10.00. Przez weekend każdy nowy odcinek będzie dostępny do odsłuchu za darmo w aplikacji Audioteki, a potem w ramach usługi Audioteka Klub. Pierwszy odcinek pozostaje darmowy przez cały czas, natomiast czwarty pojawi się w formie wideo na YouTube.

Nowych odcinków podcastu szukaj tutaj.

Polecane