Różni wykonawcy – „Męskie Granie 2019” (recenzja)

Trasa ze znakiem jakości.

2019.11.19

opublikował:


Różni wykonawcy – „Męskie Granie 2019” (recenzja)

fot. mat. pras.

„Męskie Granie” jest od samego początku, czyli 2010 roku, gwarancją muzycznych doznań na najwyższym poziomie. To właśnie w trakcie tego cyklu koncertów, które wyprzedają się do ostatniego biletu, dochodzi do najbardziej spektakularnych artystycznych kooperacji przedstawicieli rodzimej sceny muzycznej – muzycznych spotkań na szczycie i fantastycznych, nieoczywistych coverów. Nie inaczej było w tym roku podczas ośmiu magicznych wieczorów w siedmiu miastach. A wydana właśnie, jubileuszowa płyta „Męskie Granie 2019” zbiera i przypomina najlepsze z tych momentów.

Tym razem popularne „Męskie” zajrzało w lipcu i sierpniu do Poznania, Krakowa, Gdyni, Wrocławia, Katowic, Warszawy i oczywiście Żywca, gdzie – dzień po dniu – odbyły się dwa koncerty. Jak zwykle w każdym mieście skład na scenie się zmieniał – oprócz zespołu Męskie Granie Orkiestra 2019, który w tym roku stworzyli: Katarzyna Nosowska, Tomasz Organek, Igor „Igo” Walaszek i Krzysztof Zalewski. Oni byli wszędzie – i zawsze z tegorocznym hymnem wydarzenia, czyli „Sobie i Wam” – jednym z najlepszych singli w historii MG. Utwór ten uzyskał 31 milionów odtworzeń w serwisie YouTube, stał się absolutnym hitem i na wiele tygodni zagościł na pierwszym miejscu „Listy Przebojów Programu Trzeciego” – patrona trasy. Właśnie to nagranie zamyka dwupłytowe, jubileuszowe wydawnictwo, na którym znalazło się aż 31 utworów.

Pierwszy krążek to „solowe” popisy gwiazd trasy we własnym, autorskim repertuarze. Ale też zaskakujące covery oraz artystyczne fuzje i kooperacje. Tak więc obok Darii Zawiałow z jej świeżym „Punk Fu!”, równie premierowym „W dole miasta” Króla i „Domem” mojej ulubionej Bitaminy, mamy tu również Lao Che z własną wersją niemal „wiekowych”, a jakże świeżo i świetnie brzmiących „Automatów” z 1970 roku (!) zapomnianej grupy Klan. Dobrze się stało, że utrwalone zostały tak niezapomniane momenty „Męskiego Grania”, jak „Running Up That Hill” Kate Bush w interpretacji The Dumplings, czy Natalia Przybysz w „Krakowskim Spleenie” Maanamu. I tylko na tym wydawnictwie mogły się znaleźć tak „odlotowe”, dosłownie, artystyczne mariaże, jak: „Feeling Exactly” Bassa Astrala x Igo z Krzysztofem Zalewskim, Nosowska wykonująca z Łoną „Boję się”, a wreszcie poruszająca „Modlitwa (Tribute to Breakout)” w interpretacji dream teamu w składzie: Paulina Przybysz & Rita Pax i Wojciech Waglewski. To jest właśnie sól tej płyty!

Niech więc pieprzem – pozostając w „przyprawowej” nomenklaturze – będzie drugi krążek w tym naładowanym po brzegi dźwiękami, emocjami i wspomnieniami „męskograniowym” zestawie powiększonym. Zwłaszcza, że to właśnie te porywające interpretacje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej nadają smak zarówno samej trasie, koncertom w jej ramach, jak i płytom zachowującym od zapomnienia najbardziej magiczne momenty tamtych wieczorów. Tu nie ma reguł gry, bo zagrać można wszystko. Nikt też nie powie, że zaśpiewanie „Sing, sing” Maryli Rodowicz, „Chcemy być sobą” Perfectu, czy „Zamków na piasku” Lady Pank jest obciachem. Zwłaszcza, że obok mamy „Klusa Mitroha” Lecha Janerki i „Kocham, wolność” Chłopców z Placu Broni. Albo te wzruszające 6 minut, kiedy Kasia Nosowska wykonuje z pasją „Wieżę radości, wieżę samotności” Sztywnego Pala Azji, albo kiedy Jarek Janiszewski dołącza do niej w „Tańcu lekkich goryli” Bielizny.

Jest moc na tym albumie. I jest energia – jak mówi Piotr Stelmach z radiowej Trójki – mentor główny zapiewajło „Męskiego Grania”.

PS. Specjalne wydanie albumu zawiera dodatkowo utwór zespołu Łąki Łan oraz wersję studyjną singla „Sobie i Wam”.

Michał Soja

Ocena: 4/5

CD 1

1. Daria Zawiałow – Punk Fu!
2. Lao Che – Automaty
3. Nosowska feat. Łona – Boję się
4. Bitamina – Dom
5. Pablopavo i Ludziki – Karwoski
6. The Dumplings – Running Up That Hill
7. Ralph Kaminski – Kosmiczne energie
8. Krzysztof Zalewski – Miłość Miłość
9. Król – W dole miasta
10. Skalpel Big Band – Sigma
11. Bass Astral x Igo feat. Krzysztof Zalewski – Feeling Exactly
12. Mazolewski/Porter – Don’t Ask Me Questions
13. Natalia Przybysz – Krakowski Spleen
14. Ørganek feat. Sosnowski – Run On
15. Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Wojciech Waglewski – Modlitwa (Tribute to Breakout)

CD 2

Męskie Granie Orkiestra 2019 (wokal: Katarzyna Nosowska, Tomasz Organek, Igor Walaszek, Krzysztof Zalewski)
1. Intro
2. O! Nie rób tyle hałasu
3. Generacja nic
4. Wieża radości, wieża samotności
5. Wspomnienie
6. Klus Mitroh
7. Sing, sing
8. Wojenka
9. Kocham wolność
10. Taniec lekkich goryli (wokal: Jarek Janiszewski)
11. Długość dźwięku samotności (wokal: Daria Zawiałow)
12. Miód
13. Zamki na piasku
14. Zazdrość
15. Chcemy być sobą
16. Sobie i Wam

Polecane