This Is Radio Clash, czyli…

10 najciekawszych kawałków z radiem w tytule.

2018.04.11

opublikował:


This Is Radio Clash, czyli…

foto: P. Tarasewicz

11 kwietnia radiowcy oraz słuchacze największych stacji w Polsce mają swoje święto, w ramach którego rozgłośnie zorganizowały charytatywną akcję „I Love Radio – Kocham Radio!”. Pamiętając, że tak naprawdę historia radia zaczęła się w roku 1895 roku (dzięki wynalazkowi Guglielmo Marconiego), przypomnijmy sobie najważniejsze utwory muzyki popularnej dedykowane temu – dostępnemu na całym świecie i wciąż popularnemu – źródłu muzyki!

Kraftwerk – „Radioland”, 1975

– Piękny utwór z fantastycznego koncept-albumu „Radio-Aktivität”. O błogim doświadczeniu włączania radia i szukania stacji. Każdy, kto słuchał kiedyś radia na długich albo krótkich falach wie, o co chodzi. Atmosfera piosenki (?) niesamowita, głównie dzięki analogowemu syntezatorowi. Przerobiony przez vocoder głos śpiewa „Elektronenklange aus Radioland”, czyli „dźwięki elektronów z krainy radia” i brzmi to, jak przekaz z innego świata (trochę nadużywam ostatnio porównań kosmicznych) – pisał pewien natchniony bloger. Czy trzeba jeszcze coś dodawać?

Buggles – „Video Killed the Radio Star”, 1979

Słynna piosenka mało popularnego zespołu to utwór z rodzaju tych, których późniejsze interpretacje w wykonaniu innych artystów stały się równie znane, co oryginał. O czym przekonują wersje „Video Killed the Radio Star” The Presidents of the United States of America czy Erasure. Natomiast warto pamiętać, że towarzyszący jej teledysk był pierwszym, jaki w swojej historii zagrała amerykańska telewizja muzyczna MTV, która rozpoczęła nadawanie 1 sierpnia 1981 roku.

The Clash – „This Is Radio Clash”, 1981

„Tu Radio Clash z pirackiej satelity – obiega twój salon zastępując Kartę Praw” – śpiewał , jak zwykle z pasją w głosie niezapomniany Joe Strummer na porywającym singlu, który nagrany został pomiędzy sesjami płyt „Sandinista!” (1980) i „Combact Rock” (1982), ale nie trafił na żaden regularny album popularnych „Kleszów”. Można go jednak znaleźć na wielu składankach z „Singles Box” na czele. „Tu Radio Clash, używające dźwięku zamiast amunicji! Tu Radio Clash – możemy skłonić ten świat, by nas usłyszał!” – oto mocny, społeczno-polityczny przekaz dla słuchaczy w najlepszym stylu gigantów punka.

Queen – „Radio Ga Ga”, 1984

Utwór brytyjskiej grupy rockowej Queen z albumu „The Works” (1984). Napisany został przez Rogera Taylora, dla którego inspiracją było wyrażenie często używane przez jego najstarszego, a wówczas 3-letniego syna (stąd też wziął się tytuł). Perkusista zamierzał początkowo umieścić go na swoim solowym albumie, lecz Freddie Mercury doszedł do wniosku, że jest to wielka okazja na stworzenie przeboju. Swą popularność utwór zawdzięcza w pewnym stopniu – nowatorskiemu, jak na owe czasy – teledyskowi. Warto wspomnieć, że amerykańska wokalistka Stefani Germanotta przyjęła swój pseudonim Lady Gaga inspirując się tytułem właśnie tej piosenki.

LL Cool J – „I Can’t Live Without My Radio”, 1985

Klasyczny numer nestora eastcoast’owej sceny hip-hopowej ma kilkanaście „zwrotek” i – zgodnie z tytułem – opowiada o miłości autora do muzyki – słuchanej przez niego w dzieciństwie i okresie dorastania właśnie z radioodbiornika. „My name is Cool J, I devastate the show / But I couldn’t survive without my radio / Terrorising my neighbours with the heavy bass / I keep the suckas in fear by the look on my face” – rymuje w singlu z debiutanckiego albumu James Todd Smith III. Szacunek!

Rage Against The Machine – „Guerrilla Radio”, 1999

Pierwszy singel amerykańskiej grupy Rage Against The Machine z trzeciego albumu „The Battle of Los Angeles” wydany został w 1999. Stał się on także utworem promującym grę „Tony Hawk’s Pro Skater 2”. „Transmisja Trzeciej Wojny Światowej, trzecia runda / Dziesięciolecie broni rakietowej / Nie znajdziesz tu żadnego schronienia / Uderzam w tę brutalną szaradę / Głosy zamknięte w urnie / Wynik jest z góry przesądzony / Niepozorna gra w cieniu władzy / Spektakl zmonopolizowany…” – rapuje Zack de la Rocha w „Partyzanckim radiu”. Jest w tym moc!

Robbie Williams – „Radio”, 2004

„Posłuchaj radia, a usłyszysz piosenki, które dobrze znasz” – śpiewa w tym dynamicznym, skrojonym w synth-popowym stylu utworze były król popu z Wielkiej Brytanii. Nagranie, w którym Robbie mówi o swojej dwoistej naturze artysty, który miewa czasem gorsze dni, znalazło się na jego pierwszej kompilacji „Greatest Hits” z 2004 roku.

POE (Projekt Ostry Emade) – „Radio”, 2005

Kto zna? Ręka do góry! No to zaczynamy: – Nastaw mi moje radio, by leciał jazz, hip-hop, funky / FM 666 interes mam w tym / przester, seks jest play jedziem kochanki / stereo dolby siedzę lala avanti / radio coś na wzór różowych landryn Aiwa / w radiu Ashanti czuć klimat Kajman / to zapach z gniazdka ziom nie miej złudzeń / abstrakt to hajs na tego typu niunie, uwierz / starczy Durex, no dwa, no paczka / o Durexach najwięcej to powie ci Salsa / to spowiedzi hasła, nastaw pokrętła / wszystkich RMF powinni wsadzić do pierdla / eeef eem daj na tuner boombox, dziś czuje ból bo / nic w radiu na wieczór z dobrą kurwą / opcja CD open z Earth, Wind And Fire tematem popchnę / chodź zapalimy konopie, odjedziemy jak bobslej / ja buziaka ci poślę, a ty przygotujesz pościel…

Beyonce – „Radio”, 2008

– Będę na gorącej linii / Jak każdego dnia / Upewniając się że DJ wie co chcę, żeby puszczał / Wiesz, że znowu mam swój szczyt i głośny bit / Nosząc moje oszałamiające ciemne okulary i podkręcając moje radio/ Więc… podkręć moje radio! – czaruje już na początku utworu boska Bee. A znajdziecie go oczywiście na znakomitym krążku „I Am… Sasha Fierce”.

Afromental – „Radio Song”, 2009

– Jaki to życiowy teledysk. To, co do tej pory robili chłopaki z zespołu Afromental nie sprzedawało się. Dlatego dziś nagrywają komercyjne, boysbandowe „Radio Songi” i w tym oto klipie przyznają się do tego bez bicia. Przynajmniej w ich zachowaniu nie ma hipokryzji. W tym klipie jest wszystko. Są fajne laski, jest seks i koks wciągany w basenie – ooooj, dużo kasy poszło na ten klip. Ale sądząc po obecności bohaterów „39 i pół”, za wideo zapłacił TVN – pisał tuż po emisji klipu do tego numeru jeden z największych polskich serwisów plotkarskich…

Artur Szklarczyk

Polecane

Share This