W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Bielicach (województwo kujawsko-pomorskie) od 2012 roku działa zespół muzyczny o nazwie MOW Squad. Pomysłodawcą stworzenia grupy jest nauczyciel muzyki i wychowawca, Paweł Skowroński: Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom muzycznym wychowanków postanowiłem powołać szkolny zespół muzyczny, który wykonywałby muzykę rap. Subkultura hip-hop jest bardzo bliska wychowankom ośrodka, więc wydawało mi się to strzałem w dziesiątkę. I tak też było! – mówi.
Powstanie MOW Squadu wzbudziło wśród wychowanków ogromne zainteresowanie muzyką oraz przyczyniło się do rozwoju twórczości chłopców. Realizują oni własne pomysły artystyczne, tworzą bity oraz teksty. Zespół to inicjatywa stworzona w celu resocjalizacji wychowanków ośrodka. Muzyka, jako nośnik pozytywnych emocji, jest tu świadomie wykorzystana w procesie naprawy postaw uczniów nieprzystosowanych społecznie.
Członkowie składu mają okazję przede wszystkim do wyrażania swoich uczuć. Sami piszą słowa piosenek, w których opowiadają o swoich przeżyciach, stanach emocjonalnych, obawach i planach na przyszłość. Tworzenie muzyki jest dla nich szansą zaistnienia w społeczeństwie. Jest także unikalną okazją do pokazania siebie z tej dobrej strony – jako kogoś wartościowego, kto wiele potrafi, jeśli tylko dać mu szansę. Każdy człowiek czuje potrzebę obcowania ze sztuką, a w tym i z muzyką. Nawet osoby przebywające w „zamknięciu” muszą mieć ku temu szansę. Taka forma resocjalizacji przez muzykę daje wychowankom szansę zmniejszenia poziomu agresji, pomaga w pokonywaniu trudności, w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, obniża poziom napięć emocjonalnych, pozwala rozładować negatywną energię, uwrażliwia oraz pogłębia twórczość i kreatywność, a także poszerza wartości estetyczne. Resocjalizacja to główny cel działania tego zespołu.
W tej chwili MOW Squad ma kilka autorskich utworów. Do czterech z nich – „To co w duszy chowam”, „Życia zakręty”, „Po drugie” i „Gram” udało się zrealizować teledyski:
Kolejnym celem działania zespołu jest pomoc innym. Jego członkowie w swoich tekstach przestrzegają słuchaczy przed podążaniem złą drogą. Zachęcają do podejmowania mądrych decyzji oraz refleksji nad własnym zachowaniem, by, tak jak oni, nie skończyć w izolacji społecznej. Zespół odwiedza inne ośrodki wychowawcze oraz poprawczaki, a także zwykłe szkoły, niosąc pozytywny przekaz dla młodych ludzi. Ponadto MOW Squad zapraszany jest na wszelkiego rodzaju pikniki profilaktyczne (np. „1500 do rozgrzania”) i akcje charytatywne (festiwal „Ścisz to” lub „Bezpieczna jazda”). Rozwinęła się także współpraca z różnymi fundacjami. Chłopcy z MOW Squad najczęściej wspierają warszawską fundację Po Drugie, która pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Jest to zjawisko bliskie wychowankom, stąd tak udana współpraca. Specjalnie dla tej fundacji powstała piosenka propagująca jej działalność pod tytułem „Po Drugie” oraz piosenka „Wietrzenie języka”, podsumowująca projekt o tej samej nazwie.
Obecnie chłopaki z MOW Squadu walczą o tytuł „Najlepsza Polska Piosenka Młodzieżowa”, biorąc udział ogólnopolskim plebiscycie. Głos na nich można oddać do soboty 28.11 włącznie, dając „lajka” w tym miejscu .