NEWS

Znamy program Eklektik Session 2017

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Eklektik Session – Architexture jest Architektura. Wydarzenia zlokalizowane będą w punktach Wrocławia kształtujących przestrzeń i historię miasta. Integralną częścią festiwalu będą spotkania i poprzedzające koncerty prelekcje architektów, projektantów, historyków sztuki.

Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne stawiając na interakcję artystów. W tym roku do platformy artystycznej ES dołączą m.in. szwajcarski wirtuoz perkusji Jojo Mayer z amerykańską grupą Nerve, Ståle Storløkken, norweski pianista i klawiszowiec zespołów Elephant9 oraz Supersilent oraz Dieter Kovačič, (Dieb13, mieszkający w Wiedniu muzyk i producent. W temat wrocławskiej architektury, historii oraz specyfiki miejsc, w których odbędą się koncerty wprowadzać będą: Grażyna Adamczyk-Arns (Wrocławska Rewitalizacja), dr Jan Maciej Żelbromski (konserwator, historyk sztuki), dr inż. Piotr Kozłowski (Politechnika Wrocławska) oraz przewodnik miejski, Iwona Stec.

Koncert finałowy Eklektik Orchestra „Reversed” odbędzie się 9 października w Operze Wrocławskiej. Za koncepcję wieczoru oraz całego programu ES 2017 odpowiada założyciel platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session, Radek Bond Bednarz.

Program Eklektik Session 2017:

6 PAŹDZIERNIKA

16:00 Okrąglak Etno Cafe

Paweł Jabłczyński, Paweł Pastuszka
kontrabas solo

ES 2017 zainaugurują, pochodzący z Wrocławia, kontrabasiści Paweł Jabłczyński oraz Paweł Pastuszka. Obydwaj wystąpią w dawnym kiosku-okrąglaku na pl. Kościuszki, dziś kawiarni Etno Cafe. Zagrają po dwa 15-minutowe sety, a ich instrumenty nagłośnione będą na zewnątrz małej rotundy, co umożliwi doświadczenie koncertu w przestrzeni miejskiej. Nieliczni będą mieli okazję posłuchać występów w środku kameralnej kawiarni.

Paweł Jabłczyński to laureat oraz finalista wielu konkursów kontrabasowych, ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, studiował również w Szwajcarii w Hochschule der Kunste Bern na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance w klasie czołowego wirtuoza kontrabasu na świecie prof. Rinata Ibragimova. Paweł występuję z wieloma uznanymi orkiestrami, ale już od czasów studiów wiązał swoją przyszłość z muzyką kameralną oraz występami solowymi. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka od baroku po nowe eksperymentalne współbrzmienia, niejednokrotnie wymuszające podejście raczej kompozytorskie niż typowo odtwórcze.

Paweł Pastuszka od 17 lat mieszka w Amsterdamie, gdzie ukończył Konserwatorium studiując z Arnoldem Dooyeweerd, Ernstem Glerum. Studiował również z Jackiem Niedzielą-Meira i John’em Clayton’em. Naukę gry rozpoczął na akordeonie w wieku dziewięciu lat, sidem lat później jego uwagę zwrócił kontrabas. Zwycięzca konkursu  „Pim Jacobs Rotterdam” (2003), oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (2007). Występował na największych festiwalach jazzowych w Europie ( North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Jazz in Marciac). Prowadzi różne zespoły, komponuje, angażuje się w liczne międzynarodowe projekty.

18:00 Hala Targowa
Jerzy Adam Nowak & Michał Jedynak
sitar/perc duo

Jerzy Adam Nowak to kompozytor, sitarzysta, pedagog. Dwukrotny stypendysta Rządu Indii, studiował klasyczną muzykę indyjską w Shri Ram Bhartiya Kala Kendra w New Delhi. Jako sitarzysta jest solistą zespołu „Shanti Path”, jest również autorem muzyki do ponad trzydziestu spektakli teatralnych prezentowanych w kraju i za granicą oraz filmów dokumentalnych, m.in. „W cieniu Everestu”, „Wyżej niż Himalaje”, „Powitanie z Afryką” i „Głód miłości”. Jerzy Adam Nowak wystąpi w duecie z perkusistą Michałem Jedynakiem. Ich premierowy koncert „Impact” odbędzie się w zabytkowej Hali Targowej, wybudowanej na początku XX wieku. Budynek nie był poważnie zniszczony przez działania wojenne i praktycznie zaraz po wojnie wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem. Gruntowny remont przeszedł w latach 1980–1983 i od tego czasu Hala Targowa należy do największych miejsc targowych we Wrocławiu.

20:00 Oratorium Marianum
Ståle Storløkken (Norwegia)
organy / fortepian
wstęp: dr Jan Maciej Żelbromski

Ståle Storløkken występuje z wieloma grupami rockowymi i jazzowymi w swojej rodzimej Norwegii, m.in. progresywnym Elephant9, rockowym Motorpsycho oraz supergrupą Supersilent, której częstym gościem bywa basista Led Zeppelin, John Paul Jones. Jego szeroka paleta inspiracji, od czystego dźwięku przez jazz i rock do współczesnej klasyki przyczyniła się do wypracowania unikalnego stylu improwizacji. Ståle Storløkken wystąpi w Oratorium Marianum, muzycznej sali barokowej Uniwersytetu Wrocławskiego wykorzystując w swym instrumentarium organy zbudowane w 1718 przez śląskiego mistrza Adama Horatio Caspariniego. Stale dołączy również do koncertu finałowego Eklektik Orchestry „Reversed” 09.10 w Operze Wrocławskiej. Koncert solowy poprzedzi prelekcja dr Jana Żelbromskiego, historyka sztuki i konserwatora zabytków, który pod koniec lat 90-tych prowadził prace konserwatorskie rekonstrukcji rzeźby i malarstwa w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

7 PAŹDZIERNIKA

16:00 WuWA Izba Architektów
Jim Hart & Alfred Vogel (Anglia / Austria)
wibrafon / perkusja
wstęp: Grażyna Adamczyk-Arns

Zlokalizowane w rejonie ulicy Zielonego Dębu we Wrocławiu modelowe osiedle wzniesione w 1929 w ramach wystawy WuWA, okazało się jednym z bardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie. Sobotni program ES 2017 będzie w całości poświęcony i wpisany w obiekty WuWy. Tematyczną prelekcję w dawnym przedszkolu, dziś Izbie Architektów poprawdzi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji. Po wprowadzeniu w temat i historię osiedla WuWA, odbędzie się premierowy koncert duetu dwóch niezwykle kreatywnych muzyków z Anglii oraz Austrii.

Jim Hart to wibrafonista z ponad 30-letnim doświadczeniem, występował i nagrywał z wieloma uznanymi muzykami jazzowymi na całym świecie, w tym:  Kenny Wheeler, John Taylor, John Dankworth, Cleo Laine, Ralph Alessi, Dave Holland i Wynton Marsalis. Koncertował w całej Europie, Skandynawii, USA i Kanadzie oraz występował na wielu ważnych festiwalach jazzowych takich jak North Sea, Molde, Pori, Trondheim, Frankfurt, Hamburg, Rochester, Vancouver, Victoria, Twin Cites, London i Manchester Jazz Festival. Jim jest założycielem Loop Collective w Londynie, promującym oryginalną i improwizowaną muzykę w Wielkiej Brytanii i rozwijającą publiczność tejże sceny, tworząc regularne koncerty, festiwale, warsztaty i wymianę z innymi europejskimi ośrodkami. Jako band-leader nagrał sześć własnych albumów,  a jego dyskografia jako side-mana przekracza ponad 30 albumów. Zarówno czytelnicy jaki i  krytycy czołowego magazynu jazzowego Downbeat, wymieniają Jim’a  jako jednego z najciekawszych wibrafonistów. Jest także laureatem wielu brytyjskich nagród jazzowych. Jako pedagog, Jim naucza w Royal Academy of Music, Guildhall School of Music and Drama, Trinity Laban Conservatoire oraz National Jazz Collective Summer School.

Alfred Vogel to jeden z najbardziej wyrazistych oraz pracowitych perkusistów z Austrii. Również aktywny jako producent, prowadzi własną wytwórnię Boomslang oraz tworzy festiwal Bezau Beatz w swej rodzinnej miejscowości w górnej Austrii. Jako perkusista zwraca uwagę świata free-jazzu, sceny singer/songwriter, rockowej I eksperymentalnej. Współpracuje z Die Glorreichen Sieben, KDR Society, Hendrix Ackle, Peter Madsen, Barry Guy, Christy Doran. Jeden z jego ostatnio wydanych albumów to „Blow + Beat” – duet ze szwedzkim saksofonistą Matsem Gustafssonem. Wraz z Lucienem Dubuis oraz Bondem tworzy międzynarodowe power trio Hang Em High, w maju ukazał się ich trzeci album „Tres Testosterones”.

20:00 WuWA Hotel Park (Hans Scharoun)
Dieb13 (Austria)
gramofony/elektronika

Dieb13 to mieszkający w Wiedniu Dieter Kovačič. Od późnych lat 80-tych wykorzystywał w swej twórczości magnetofony kasetowe, winyle, płyty CD i twarde dyski jako instrumenty. Aktywny na elektronicznej oraz improwizowanej scenie, współpracuje m.in. z Takeshi Fumimoto, szwedzkim Azz, Phil’em Minton’em, oraz Matsem Gustafssonem wchodząc w skład jego Nu Ensemble. Występował w ponad 30 krajach na czterech kontynentach, na różnych międzynarodowych festiwalach. We Wrocławiu Dieb13 wystąpi we wnętrzu flagowego projektu WuWA, domu nr 31 dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw autorstwa niemieckiego architekta Hansa Scharouna. Budynek po generalnym remoncie z oryginalnymi wnętrzami oraz kolorystyką funkcjonuje dziś jako hotel Park Państwowej Inspekcji Pracy.

8 PAŹDZIERNIKA

17:00 Komora Akustyczna
Jacob Bergson (USA)
klawisze / programowanie
wstęp: dr Piotr Kozłowski

Jacob Bergson to klawiszowiec, producent, inżynier dźwięku z Nowego Jorku. Jego szerokie zainteresowania stylistyczne w muzyce jazzowej, elektronicznej i popowej oraz  doświadczenie w dziedzinie syntezy dźwięku czynią go nie tylko idealnym współpracownikiem dla zespołu NERVE Jojo Mayer’a, ale także dla szerokiej gamy współczesnych artystów, w tym Rubblebucket, Luke Temple (Here We Go Magic), Diiv, Moon Hooch i Janka Nabay. Jacob wystąpi w Laboratorium akustycznym w budynku Techonpolis Politechniki Wrocławskiej. Charakterystyczną czarną bryłę, w której znajduje się komora zaprojektował wrocławski architekt Wojciech Jarząbek. Zastosowanie przestrzeni bezechowej nie jest tutaj przypadkowe, o jej specyfice opowie dr inż. Piotr Kozłowski. Następnie usłyszymy dwie 20-minutowe sesje w wykonaniu Jacob’a.

9 PAŹDZIERNIKA

19:00 Opera Wrocławska

Jojo Mayer & NERVE (Szwajcaria, USA)* (na zdjęciu)
Jojo Mayer: perkusja
John Davis: bass, modulacje
Jacob Bergson: klawisze, syntezatory
Aaron Nevezie: audio mix, efekty

Początki NERVE sięgają legendarnych imprez Prohibited Beatz odbywających się w Nowym Jorku pod wodzą Jojo Mayera pod koniec lat 90-tych. Początkowo platforma eksperymentalna dla interakcji DJ’ów, artystów wizualnych, muzyków i widowni, następnie kolektyw, który rozwijał się w stronę wyrafinowanej grupy, która zapoczątkowała innowacyjną formę muzyki elektronicznej granej w czasie rzeczywistym przez improwizujących muzyków. W tym trybie zespół przyswajał szerokie spektrum stylów elektronicznych od oldschool jungle, dubstep, glitch po minimal i tech house oraz innych trudnych ówcześnie do określenia gatunków. W efekcie udało się przedstawić publiczności nową muzykę opartą na tradycji jazzowej improwizacji, kombinacji klubowych rytmów i ewolucji stylistycznej. Jednocześnie NERVE skupia się na istocie rock’n roll’a dobrze się bawiąc, stale wprawiając w zachwyt swoich fanów oraz nowe pokolenie słuchaczy. NERVE przekracza relacje między ludzką kreatywnością, a technologią cyfrową tworząc formę muzycznej ekspresji, która jest dziś zupełnie wyjątkowa.

W 2014 roku Modern Drummer Magazine wymienił Jojo Mayer’a jako jednego z 50 największych perkusistów wszech czasów. Urodzony w Szwajcarii Jojo po raz pierwszy wystąpił w wieku dwóch lat z zespołem taty, jazzowego kontrabasisty. W wieku lat 18 otrzymał pierwszą międzynarodową ekspozycję podczas światowego tournee z zespołem Monty’ego Alexandra wspierając legendy jazzu takie jak Dizzy Gillespie i Nina Simone. Na początku lat 90-tych przeniósł się z Europy do Nowego Jorku, gdzie pracował jako sideman dla szerokiego grona wybitnych artystów. Jako lider stworzył swój własny unikatowy styl z zespołem NERVE, który utwierdził go jako jednego z największych wykonawców i innowatorów perkusji. Jego zaawansowane koncepcje i techniki „reversed engineering” (odwróconej inżynierii elektronicznych bitów w czasie rzeczywistym na akustycznym zestawie perkusyjnym) wprowadziły nowy paradygmat i otworzyły drzwi dla całego nowego pokolenia muzyków.

 

Poza podstawową konfiguracją perkusji, basu, klawiatury i obsługi dźwięku na żywo, NERVE jest często uzupełniany przez szeroką gamę artystów gościnnych z całego świata. Oprócz długoletnich współpracowników, takich jak Roli Mosimann, Jason Lindner czy Takuya Nakamura są to m.in. Bugge Wesseltoft, Dj Shadow, MC XIS, Sean Pelton, Tim Lefebvre, Karsh Kale, MC Malik Work, Salt Cathedral, Vernon Reid, Moshen Namjoo i wielu innych.

30 min przerwa / foyer
Salonik Cesarski Żaneta Mandecka: harfa

Wieczór finałowy 9 października w Operze Wrocławskiej zakończy występ Eklektik Orchestry z premierowym koncertem ”Reversed”. Perspektywa sali zostanie odwrócona co umożliwi publiczności doświadczenie koncertu z przestrzeni sceny. Do finałowego składu muzyków wrocławskich dołączą goście festiwalu m.in. Jojo Mayer, Ståle Storløkken, Dieb13, Alfred Vogel.

Eklektik Orchestra „Reversed”*
Jojo Mayer: perkusja
John Davis: kontrabas
Ståle Storløkken: rhodes, elektronika
Dieb13: gramofony, elektronika
Alfred Vogel: perkusja
Jan Kantner: saksofon altowy
Dominik Gawroński: trąbka
Adam Bławicki: saksofony
Paweł Jabłczyński: kontrabas
Paweł Pastuszka: kontrabas
Bond: bas, elektroniak
dźwięk: Roli Mosimann
koncepcja: Bond

*Obydwa koncerty odbędą się w odwróconej perspektywie. Widownia główna znajduje się na scenie (miejsca stojące) i zostanie nagłośniona głównym systemem. Pozostałe miejsca na parterze i balkonach (miejsca siedzące) zostaną dogłośnione systemem Opery.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył się wpisać w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. W ostatnich latach do platformy ES dołączyli m.in.: Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Eivind Aarset, Erland Dahlen, Ganesh Anandan, Loup Barrow, Thomas Bloch, Guo Gan, Mariam Wallentin, Lucien Dubuis, Alfred Vogel, Claudio Puntin, Max Loderbauer, Samuel Roher, Nadishana, Wu Wei, Mieko Miyazaki, Pierre Jodlowski, Roli Mosimann, Blu Rum 13 oraz artyści lokalni. Dyrektorem artystycznym platformy i festiwalu Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki.

 

 

Wojtek Ekonomiuk

Recent Posts

Wygląda na to, że ReTo nadal ma żal do organizatorów Sun Festivalu

Raper nie może przeboleć braku miejsca na głównej scenie.

5 godzin ago

Gibbs w singlu promującym album polskiego producenta

"Wosk" to idealny kawałek na wakacje.

6 godzin ago

Poznaliśmy kolejnych uczestników „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Wiemy, z kim będzie rywalizowała Patricia Kazadi.

15 godzin ago

Kazior gra w otwarte karty

Nowy singiel już dostępny.

16 godzin ago