FELIETONY

Skurwys… i bohaterowie

W rolach głównych m.in. Hemp Gru, Ten Typ Mes, Lao Che, Smolik, Natalia Grosiak i Miuosh.

Dziś 1 sierpnia, 72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. To tragiczne wydarzenie odbiło się szerokim echem w kulturze – a jak w kulturze, to także w muzyce. Na najciekawsze nagrania hip-hopowe wskazywaliśmy przed trzema laty, wymieniając m.in. doskonałe „63 dni chwały” Hemp Gru czy uderzająco osobiste „Głośniej od bomb” Pjusa.

Dziś postanowiliśmy znacząco uzupełnić tamten wybór, układając wraz z TIDAL-em złożoną z jedenastu utworów playlistę. Powyższe dwa numery naturalnie się w niej znalazły. Zyskały one jednak dodatkowy kontekst. Juras, który w piosence Hemp Gru zanotował pamiętne wersy „Rzeczywistość walk ulicznych, powstanie / biało-czerwona opaska na ramię / schowany w bramie powstaniec butelką z benzyną / rzuca w czołg z dedykacją skurwysynom”, po latach nagrał solowy utwór o znamiennym tytule „Testament żołnierzy z AK” – choć już nie obdarzony tak udanym refrenem i traktujący o wydarzeniach poprzedzających wybuch powstania.

Z kolei „Głośniej od bomb” uzupełniliśmy – jako przeciwwagę – o „Zamknięcie” Mesa, numer przyjaciela Pjusa. To nagranie, które jako całość opowiada co prawda kilka różnych historii, ale jednym z wątków jest brak zrozumienia dla fenomenu powstania. „Sorry, mam odwagę i własne zdanie/ I już nie zachwycam się przegranym powstaniem/ Sto pięćdziesiąt tysięcy, kto ich zastąpił?/ Im dłużej o tym myślę, tym bardziej w sens wątpię”, rymuje Ten Typ, uruchamiając tym samym punkt widzenia, którego ze świecą szukać wśród nagrań powstańczych. To jeden z nielicznych muzycznych głosów, które otwarcie krytykują ideę zrywu w 1944 roku.

Tym razem pozwalamy też dojść do głosu tym melodiom, które stoją u podstaw wszelkich piosenek dedykowanych powstaniu warszawskiemu. Dlatego znajdziecie u nas „Pierwszy Sierpnia” Orkiestry z Chmielnej, podwórkowego zespołu, który kontynuuje tradycje przedwojennej grupy Władysława Jaworskiego. Z drugiej strony nie zapominamy o nowościach, które niemal każdego roku pojawiają się na polskim rynku. W TIDAL-u możecie posłuchać choćby dwóch wydawnictw Muzeum Powstania Warszawskiego – „Morowe Panny” (Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Lilu i inne wokalistki plus aranżacje Dariusza Malejonka) oraz „Historie” (projekt Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha inspirowany losami powstańców; TUTAJ nasza krótka rozmowa z Miuoshem).

Nie zabrakło klasyki. A za taką wypada uznać otoczony kultem album „Powstanie Warszawskie” Lao Che, a w kręgach hip-hopowych – utwór „Patriota” Zipery. To ostatnie nagranie, choć traktuje o zjawisku szerszym niż powstanie, czyni aluzje do kilku znamiennych obrazów związanych z Warszawą w 1944 roku. Ot, choćby początek zwrotki Korasa: „Niejeden wróg chciał zniszczyć nasz naród/ Niejeden oferował pomoc, zawiódł”.

A na koniec akcent zagraniczny. Kto? Oczywiście Sabaton. Można zżymać się na patos nagrań Szwedów, ale trudno nie docenić ich zainteresowania polską historią, czego dowodem „Uprising”.

 

Wojtek Ekonomiuk

Recent Posts

Wygląda na to, że ReTo nadal ma żal do organizatorów Sun Festivalu

Raper nie może przeboleć braku miejsca na głównej scenie.

1 godzinę ago

Gibbs w singlu promującym album polskiego producenta

"Wosk" to idealny kawałek na wakacje.

2 godziny ago

Poznaliśmy kolejnych uczestników „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Wiemy, z kim będzie rywalizowała Patricia Kazadi.

11 godzin ago

Kazior gra w otwarte karty

Nowy singiel już dostępny.

12 godzin ago

Alberto i Viki Gabor „usuwają strach”

Wiemy, co połączyło artystów.

19 godzin ago